Serigrafi

Serigrafi , bir blokaj kalıbı tarafından mürekkebi geçirmeyen alanlar dışında, mürekkebi bir alt tabakaya aktarmak için bir ağın kullanıldığı bir baskı tekniğidir.

Açık ağ deliklerini mürekkeple doldurmak için bir bıçak veya silecek ekran boyunca hareket ettirilir ve ardından ters bir vuruş ekranın bir temas hattı boyunca alt tabakaya anlık olarak dokunmasına neden olur. Bu, mürekkebin alt tabakayı ıslatmasına ve bıçak geçtikten sonra ekran geri yaylanırken ağ deliklerinden dışarı çekilmesine neden olur. Bir seferde bir renk yazdırılır, bu nedenle çok renkli bir görüntü veya tasarım üretmek için birkaç ekran kullanılabilir.

Esasen aynı teknik için kullanılan çeşitli terimler vardır. Geleneksel olarak, işlemde ipek kullanıldığı için işleme serigrafiveya serigrafi baskı denirdi . Serigrafi ve serigraf baskı olarak da bilinir . Şu anda, sentetik iplikler, serigrafi işleminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Genel kullanımda en popüler ağ polyesterden yapılmıştır. Serigrafi yazıcı için özel kullanımlı naylon ve paslanmaz çelik ağ malzemeleri mevcuttur. Ayrıca, malzeme üzerindeki bitmiş tasarımın sonucunu ve görünümünü belirleyecek farklı ağ boyutu türleri de vardır.